Jeżeli mieszkamy w bloku, to zazwyczaj mamy to (nie)szczęście, że nasza łazienka jest raczej mała. Choć zazwyczaj na toaletę wielkiej powierzchni nie potrzebujemy – w końcu musi zmieścić się tam sedes, prysznic lub wanna, pralka, umywalka i jakieś szafki – to często bywa tak, że po zagospodarowaniu niezbędnej przestrzeni z trudem mieścimy się tam my sami. Podpowiadamy, jak zaprojektować łazienkę tak, aby była jak najbardziej funkcjonalna a przy tym miała efektowny design!

Funkcjonalna łazienka – podstawowe zasady

Jeżeli chcemy, aby nasza łazienka była praktyczna i dobrze się prezentowała musi gruntownie przemyśleć projekt, zanim weźmiemy się do jej urządzania. Przede wszystkim, zastanówmy się, czy nie mamy możliwości nieznacznego poszerzenia łazienki. Możemy przesunąć ścianę pokoju przylegającego o kilkanaście centymetrów, a to może dać nam niespodziewany efekt. Dzięki tej, wydawałoby się niewielkiej powierzchni, czasami udaje się dopasować odpowiednią umywalkę czy szafkę. Jednak gdy powiększenie łazienki nie wchodzi w grę, możemy zastosować inny “myk” – mianowicie dopasować sprzęty tak, aby przypominały kształtem pomieszczenie. Często zdarza się, że łazienki są po prostu źle zaprojektowane i odpowiednie urządzenie jest jedynym ratunkiem. Wybierajmy więc taką umywalkę i wannę, które mają  zaokrąglone rogi. W umeblowaniu łazienki najlepiej kierować się umiarem. Szafki ze “sprytnymi” schowkami sprawdzą się idealnie.

Funkcjonalna łazienka – wanna czy prysznic?

Niemal odwieczny dylemat – wanna czy prysznic? To, oczywiście, zależy od preferencji użytkowników, lecz nie ulega wątpliwości, że w małej łazience zdecydowanie lepiej sprawdzi się prysznic.

Jednak nie tylko to przemawia za prysznicem. WIelu opowiada się za nim również ze względów ekonomicznych – zużycie wody w porannej toalecie, podczas której bierzemy prysznic, a nie kąpiel jest rzeczywiście mniejsze (dodajmy – niewiele). Poza tym, ten sposób mycia wydaje się również bardziej higieniczny. Kąpiąc się, spłukujemy brud i mydło z naszeog ciało, a później w tej wodzie leżymy – a często zwykłe spłukanie za dużo nie pomoże. Natomiast biorąc prysznic, spłukujemy brudną wodę od razu.

Dlatego do małych łazienek w bloku zdecydowanie poleca się kabinę prysznicową, która pozwala nam zaoszczędzić dużo miejsca. Dodatkowo, możemy zrezygnować z brodzika i zainstalować odpływ w podłodze, co jest ostatnimi czasy modnym designersko rozwiązaniem.

Funkcjonalna łazienka – wystrój

Pamiętajmy, że tak samo jak urządzenie, ważny jest wystrój. Aby pomieszczenie wydawało się optycznie większe wybierajmy jasne dodatki – a więc glazura biała lub odcieniach beżu. Można także zdecydować się na kamień dekoracyjny, który nada łazience charakteru, lecz przy tym będzie ją powiększał. Taki sam efekt uzyskamy instalując duże lustro nad umywalką.  Ważny jest nie tylko kolor płytek, ale też ich ułożenie i rozmiar. Płytki większe, raczej nie wzorzyste (wzory przytłaczają pomieszczenie), błyszczące będą najlepszym rozwiązaniem. Odpowiednio ułożone – podłużne płytki ułożone poziomo wydłużą przestrzeń – nadadzą pomieszczeniu głębi.

Funkcjonalność w dużym stopniu zależy od zaprojektowania łazienki. Możemy również przykleić na ścianę fototapetę, ich duży wybór znajdziesz np. na viplazienka.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany