W naszej klinice, leczenie kanałowe to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Stosujemy go, gdy zwykłe leczenie zębów jest w danym przypadku niewystarczające. Dzięki temu udaje się nam uratować zęby, które kiedyś były zwyczajnie usuwane. Nowoczesne metody leczenia kanałowego pozwalają na usunięcie bakterii z głębokich obszarów zęba. Wokół tej metody krąży jednak wiele mitów, które niepokoją pacjentów. Jeśli zastanawiasz się, czy leczenie kanałowe boli albo jak długo trwa, to dobrze trafiłeś. Za chwilę rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to nic innego jak usunięcie bakterii i martwych tkanek miazgi z korzeni zębowych przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Wymaga to dokładnego oczyszczenie kanałów zęba, także tych zakrzywionych oraz niedrożnych. Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne? Przede wszystkim wtedy, gdy nastąpi nieodwracalne uszkodzenie nerwu zęba. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku postępu próchnicy, albo po ułamaniu czy ukruszeniu zęba. O tym, że leczenie kanałowe jest konieczne może zdecydować tylko stomatolog po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Na podstawie zdjęcia oraz kontroli stanu zębów, nasi specjaliści planują przebieg leczenia i szacują długość jego trwania. Leczenie kanałowe przeprowadzamy z reguły podczas jednej wizyty. To duże udogodnienie dla pacjenta, ponieważ w przeszłości cza trwania leczenia był znacznie dłuższy i wymagał nawet kilku wizyt. Czas, jaki spędzisz na fotelu stomatologa zależy głównie od tego ile kanałów wymaga udrożnienia . Zwykle leczenie jednego zęba trwa od 45 do 1,5h. Pamiętaj, by nie odkładać wizyty u stomatologa w nieskończoność, ponieważ w ten sposób wydłużasz przewidywany czas leczenia.

Czy leczenie kanałowe boli?

Wielu pacjentów obawia się tego typu leczenia ze względu na ból. Zupełnie niepotrzebnie!  W klinice ORTOFAN, przed rozpoczęciem właściwego leczenia, lekarz poda Ci znieczulenie miejscowe. Dzięki temu, cały zabieg będzie dla Ciebie całkowicie bezbolesny. Leczenia kanałowego nie należy przeprowadzać bez znieczulenia, ponieważ ingerencja we wnętrza kanałów byłaby dla pacjenta zbyt bolesna. Oczywiście, sam zabieg może powodować pewien dyskomfort, głównie związany z koniecznością spędzenia kilkudziesięciu minut na fotelu z otwartymi ustami, ale znieczulenie podane przez doświadczonego dentystę zapobiega odczuwaniu bólu.

Leczenie kanałowe – krok po kroku

W klinice ORTOFAN, przebieg leczenia można streścić w kilku krokach:

  1. Stomatolog wykonuje Twoim zębom zdjęcie rentgenowskie, aby ocenić ich stan
  2. Otrzymujesz znieczulenie, a następnie stomatolog czeka aż zacznie ono działać.
  3. Lekarz zakłada na zęby koferdam, który zabezpiecza je przed bakteriami pochodzącymi ze śliny i jednocześnie chroni Twoje dziąsła.
  4. Po rozwierceniu zęba, stomatolog identyfikuje wszystkie kanały wymagające oczyszczenia i dokonuje ich pomiaru.
  5. Kanały są udrażniane za pomocą specjalnych giętkich pilników
  6. Po zakończeniu czyszczenia, dentysta dezynfekuje kanały środkiem bakteriobójczym.
  7. Kanały są osuszane.
  8. Do zamknięcia udrożnionych kanałów, stomatolog używa płynnej gutaperki lub Endomethasonu.

Po zakończonym leczeniu, wskazane jest wykonanie kolejnego zdjęcia RTG, aby ocenić jego efekty. Po opuszczeniu gabinetu stomatologa, leczony ząb może być przez pewien czas bardziej wrażliwy na nacisk i niską lub wysoką temperaturę, ale jest to wrażenie przemijające.

Zapraszamy do kliniki ORTOFAN w Warszawie! Nasi specjaliści na Ciebie czekają!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany