Próchnica to prawdziwa zmora naszych czasów. Mimo postępu stomatologii i upowszechnieniu zasad higieny jamy ustnej, nadal mają ją niemal wszyscy – od najmłodszych dzieci do seniorów. Leczenie próchnicy bywa długotrwałe i nieprzyjemne. Na szczęście, nowa metoda infiltracji próchnicy nie wymaga borowania i umożliwia szybkie pozbycie się białych plam z zębów. Dowiedz się na czym polega leczenie ICON i czy jest dla Ciebie odpowiednie.

Co to jest infiltracja próchnicy?

Terminem infiltracja próchnicy nazywamy leczenie tej choroby w jej wczesnym stadium. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnego usuwania próchnicy za pomocą borowania. W przeciwieństwie do zwykłego leczenia, w tej metodzie nie usuwa się tkanek twardych zęba. Usunięte zostają jedynie tkanki skażone bakterie próchnicy. W tym celu, używa się preparatu ICON, który ma formę płynnej żywicy. Zabieg przebiega bardzo szybko i ma prosty schemat. Najpierw stomatolog usuwa zewnętrzną warstwę szkliwa, a następnie nakłada ICON chorą tkankę zęba. Substancja wnika  w ząb i infiltruje pory próchnicowe, a następnie samoczynnie twardnieje i zasycha. Cały zabieg można przeprowadzić w czasie jednej wizyty. Metodę tę często stosuje się do leczenia próchnicy u dzieci, które mają obawy przed borowaniem. Leczenie ICON nie sprawia bólu i nie wymaga stosowania znieczulenia.

Kiedy można wykonać leczenie ICON?

Usuwanie próchnicy za pomocą infiltracji stosuje się jedynie w jej pierwszym etapie. Początki próchnicy zwykle objawiają się w postaci stwardniałych, białych plamek na powierzchni zębów. Świadczą one o demineralizacji zęba i mogą doprowadzić do dalszego rozwoju choroby. ICON świetnie radzi sobie z leczeniem białych plam na zębach. Gdy choroba przejdzie w kolejne stadium, a zwłaszcza gdy pojawią się dziury w zębach, konieczne jest borowanie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie próchnicy. Specjaliści z Kliniki Ortofan, polecają aby przyjść na wizytę do stomatologa, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy próchnicy. Niektóre z nich często zauważyć, zwłaszcza gdy są umiejscowione w trudno dostępnych zakamarkach zębów. Warto więc wykonywać co pół roku wizyty kontrolne, aby uniknąć długotrwałego leczenia. Często także zdarza się, że stomatolog zauważa próchnicę, ale nie może nic zrobić, dopóki choroba się nie rozwinie. Zwiększa to ryzyko zniszczenia tkanki i zarażenia kolejnych zębów. Icon dociera do tych obszarów, do których nie ma możliwości użycia wiertła. Niestety, wciąż nie jest to powszechna metoda i stosują ją jedynie najlepsze gabinety stomatologiczne.

Zalety usuwania próchnicy z ICON

  • zachowuje zdrowe tkanki zęba,
  • służy do leczenia zarówno tkanek gładkich, jak i powierzchni międzyzębowych,
  • aplikator Icon dociera do trudno dostępnych powierzchni zęba,
  • zapobiega namnażaniu się bakterii próchnicy i zarażaniu kolejnych zębów,
  • zabieg jest krótki i całkowicie bezbolesny,
  • żywica ICON wygląda naturalnie i nie różni się od naturalnej tkanki zęba,
  • leczenie wydłuża przewidywany okres życia zęba.

Jak zapobiec powstawaniu próchnicy?

Aby uniknąć leczenia próchnicy, najlepiej zrobić wszystko, by nie doszło do jej powstania. Podstawą profilaktyki próchnicy jest oczywiście zachowywanie zasad higieny jamy ustnej. Jednak czasami mycie zębów i używanie nici dentystycznej to zbyt mało. Gabinety stomatologiczne oferują zabiegi, które zapobiegają powstawaniu choroby i wzmacniają ochronę zęba, takie jak:

  1. lakowanie – . polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień zębowych specjalnym lakiem,
  2. lakierowanie – pokrycie powierzchni zębów preparatem fluorowym w postaci żelu lub lakieru.

Obie metody mają wysoką skuteczność w profilaktyce próchnicy. Aby wybrać zabieg odpowiedni do potrzeb, należy skorzystać z porady stomatologa.

Chciałbyś pozbyć się próchnicy w małoinwazyjny sposób? Zapisz się na wizytę w Klinice Ortofan w Warszawie!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany