W pracy stomatologa bardzo ważna jest precyzja. Musi on doskonale znać anatomię zębów, zwłaszcza przy podejmowaniu leczenia endodontycznego, które powszechnie znane jest jako leczenie kanałowe. W wielu nowoczesnych gabinetach stomatologicznych lekarze leczą pacjentów z zastosowaniem techniki mikroskopowej. Dlaczego?

Endodoncja w praktyce

Pojęcie endodoncji odnosi się do leczenia kanałowego, które wykonywane jest w gabinecie dentystycznym lub u chirurga stomatologicznego. Leczenie tego rodzaju ma na celu usunięcie stanu zapalnego miazgi zębowej, czyli silnie ukrwionej i unerwionej części zęba. Przy stanie zapalnym miazga jest zmieniona chorobowo w wyniku działania drobnoustrojów, najczęściej bakterii próchnicy. Jeśli do tego dochodzi, to ząb kwalifikuje się do leczenia endodontycznego, co daje szanse na jego uratowanie. Po leczeniu pacjent przestaje odczuwać dotkliwe dolegliwości bólowe i przywracana mu jest sprawność zębów.

Przy endodoncji stomatolog otwiera ząb i usuwa z kanału zębowego martwą lub zainfekowaną miazgę. Określa się to jako opracowywanie kanału lub kanałów w zębie. Następnie po ich wysuszeniu, można przystąpić do wypełniania i uszczelniania kanałów. Na koronie zęba zakłada się też odpowiednie wypełnienie – najczęściej jest to plomba z materiału kompozytowego. Na każdym etapie leczenia endodontycznego lekarz stomatolog może w dobrze wyposażonym gabinecie dentystycznym korzystać z narzędzi ułatwiających mu pracę. Do grupy takich narzędzi zalicza się między innymi mikroskop.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym przydaje się dla zwiększenia precyzji ruchów i trafności decyzji podejmowanych w trakcie zabiegu przez lekarza stomatologa. Dzięki temu narzędziu, zwiększa się skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu endodoncji, a lekarz może mieć pewność, że wszystkie kanały w zębie, niezależnie od ich przebiegu, zostały gruntownie wyczyszczone i wypełnione odpowiednim materiałem.  Cała procedura leczenia endodontycznego, także przy użyciu mikroskopu, przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjenci nie muszą obawiać się bólu związanego z takim zabiegiem. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest więc bezbolesne.

Przy wspieraniu leczenia kanałowego mikroskopem, można zlokalizować i prawidłowo opracować każdy z kanałów zęba. Nie można z góry założyć, ile kanałów znajduje się w zębie i jaki jest ich przebieg. Bywa, że kanał zakręca, czego gołym okiem nie widać. W efekcie przy klasycznym leczeniu endodontycznym stomatolog nie może opracować wszystkich kanałów i leczenie trzeba powtarzać. Przy mikroskopowej endodoncji ryzyko takiej ewentualności zdecydowanie maleje. Mikroskop pozwala na precyzyjną ocenę stanu zęba i zajrzenie do jego wnętrza. Dzięki temu lekarz lokalizuje ujścia kanałów niewidocznych gołym okiem. Mikroskopowe leczenie kanałowe jest dokładną i skuteczną metodą ratowania zębów, zwłaszcza w porównaniu z innymi, obecnie dostępnymi metodami.

Więcej informacji o leczeniu kanałowym znajdziecie Państwo na stronie: http://www.supradent.pl/

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany