Paznokieć zaczyna wrastać w momencie, kiedy jego płytka rośnie w nieprawidłowy sposób, wrastając w skórę i uszkadzając przy tym jej strukturę. Cechą tego schorzenia jest zakrzywianie się paznokcia, podwijanie jego płytki oraz rośnięcie paznokcia na boki.

W przypadku tej dolegliwości możemy spodziewać się trudności przy chodzeniu, powstania zaczerwienienia i stanu zapalnego oraz nagromadzenia ropnej wydzieliny, która brzydko pachnie. Wrastający paznokieć sprawia, że normalne funkcjonowanie nie jest możliwe, dlatego też nie wolno bagatelizować tego problemu.

Zanim zajmiemy się leczeniem tego schorzenia, należy najpierw zastanowić się nad tym dlaczego paznokcie wrastają i z czego to wynika.

Przyczyny wrastania paznokci:

  • uwarunkowania genetyczne (tendencja do wrastania paznokci),
  • nadmierna potliwość lub suchość skóry,
  • niewłaściwe obuwie – buty zbyt wąskie w palcach lub na wysokim obcasie,
  • deformacje ortopedyczne,
  • nieprawidłowo przeprowadzony zabieg chirurgiczny wrastających paznokci,
  • nieprawidłowy sposób obcinania paznokci – regularne wycinanie “boków” płytek,
  • brak profilaktyki po zabiegu chirurgicznym wrastających paznokci – problem często wraca i to ze zdwojoną siłą.

Kiedy należy zgłosić się do podologa?

Specjaliści z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie rekomendują wizytę w specjalistycznym gabinecie od razu, kiedy poczuje się jakikolwiek dyskomfort lub ból przy chodzeniu. Zwłaszcza, jeśli nie zniknie on w ciągu kilku dni. Tego typu symptomy wskazują na poważny problem, który należy jak najszybciej rozwiązać, w przeciwnym bowiem razie może on znacznie utrudniać chodzenie.

Metody leczenia

Nowoczesne gabinety podologiczne mogą nam zaoferować dwa sposoby terapii – leczenie za pomocą kostki Arkady lub przy wykorzystaniu specjalnych klamer ortonyksyjnych.

Pierwsza metoda zakłada kurację przy pomocy kostki, w której umieszczany jest chory palec. Znajduje się w niej pięć miejsc z otworami przeznaczonymi do ulokowania ruchomych narzędzi korekcyjnych. Najważniejszym z nich są specjalne łopatki, które mają za zadanie utrzymywać paznokieć w prawidłowej dla niego pozycji. Leczenie metodą Arkady przynosi korzyści pod postacią nie tylko prawidłowo rosnącego paznokcia, ale i estetycznego, zdrowego wyglądu jego płytki.

Klamry ortonyksyjne można natomiast porównać do aparatu ortodontycznego na zębach. Ich zadaniem jest przywrócenie odpowiedniego toru wzrostu oraz wyprostowanie paznokcia. Zakładanie jej nie sprawia bólu, a może przynieść długotrwałe, zadowalające efekty. Dodatkową zaletą jest to, że klamry nie przeszkadzają w codziennych funkcjonowaniu.

Czas terapii

Jest silnie uzależniony od stopnia zaawansowania schorzenia. W niektórych przypadkach leczenie wrastającego paznokcia może potrwać nawet kilka miesięcy. W zależności od metody – czy to Arkady, czy klamrowej – czas terapii wydłuża się im przypadek jest poważniejszy. Problem zostaje rozwiązany zwykle już po kilku wizytach, powtarzanych w regularnych odstępach czasu. Znaczenie ma także to przez jaki czas paznokcie ulegały procesowi wrastania.

W przypadku niektórych pacjentów konieczne są wizyty kontrolne po zabiegu, powtarzane co 2-4 tygodnie. W tym czasie może ewentualnie zaistnieć potrzeba wykonania dodatkowego, aczkolwiek niewielkiego zabiegu korekcyjnego.
Więcej informacji na temat schorzenia oraz sposobów jego leczenia można znaleźć na stronie gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany