Wraz z popularyzacją zimowych wyjazdów na stoki narciarskie coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem własnego sprzętu narciarskiego. Przygoda z nartami zaczyna się zazwyczaj od korzystania z wypożyczalni nart, a dopiero następnie zakupienia własnych nart i obuwia narciarskiego. Oprócz tego ważne są jeszcze pozostałe elementy wyposażenia na stoku, takie jak kask czy kijki, jednak ten rodzaj oprzyrządowania to zupełnie inna kategoria. Dlatego skupimy się w pierwszej kolejności na kwestii czy warto kupić własne narty, czy liczyć na te z wypożyczalni.

Jakie czynniki wziąć od uwagę?

Przed zakupem nart powinniśmy rozważyć kilka czynników, które podpowiedzą nam czy warto zastanowić się nad kupnem własnego sprzętu. W pierwszej kolejności będą to nasze umiejętności. Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami zazwyczaj polecane jest wypożyczenie sprzętu z wypożyczalni. Dzięki temu stawiając pierwsze kroki na stoku są w stanie przekonać się, jaki rodzaj nart będzie dla nich odpowiedni i czy jest to sport, który zagości w ich upodobaniach na dłużej. Z tej preferencji wynika kolejny czynnik, czyli częstotliwość wyjazdów w góry. Jeśli są one częste i trwają nieco dłużej niż kilka dni, to zakup własnych nart okaże się naprawdę dobrą inwestycją. Przyjmuje się, że opłacalny jest zakup nart, jeśli spędzamy na stoku co najmniej 14 dni w ciągu roku. Co więcej, najistotniejszym czynnikiem jest poziom zużycia nart i ich konserwacja. Jeśli stać nas na wymianę nart, co 2-3 sezony to świetnie, jednak, jeśli umiejętnie zadbamy o ich konserwację, na przykład odpowiednie smarowanie i ostrzenie nart, to możemy być pewni, że posłużą nam one znacznie dłużej. W tej kwestii nie ma się co oszukiwać, większość wypożyczalni rzadko kiedy inwestuje w sprzęt na ogromną skalę i z taką samą dbałością zwraca uwagę, na jakość oferowanego sprzętu, dlatego korzystając z nart z wypożyczalni, szczególnie w trakcie sezonu narciarskiego, możemy niejednokrotnie natknąć się na mocno wyeksploatowany sprzęt, niezapewniający pełnej satysfakcji z jazdy. Ważną kwestią jest również posiadanie miejsca do przechowywania nart, a także możliwość ich transportu. W obu przypadkach niezbędne jest przechowywanie nart w przystosowanym do tego pokrowcu, a także w przypadku przewożenia nart samochodem zainwestowanie w bagażnik umieszczany na dachu, który pozwoli bezpiecznie przewozić narty.

Co bardziej się opłaci?

Dobrą alternatywą jest początkowe wypożyczenie nart, aby dopasować je odpowiednio pod kątem swoich indywidualnych wymagań i dopiero następnie zakup modelu o wybranych parametrach. Średni koszt wypożyczenia nart, np. we włoskich Alpach to ok. 100 – 130 euro na tydzień, dlatego w porównaniu z koniecznością uiszczenia tej opłaty, a jednorazowym wydatkiem w postaci zakupu nart jest to wydatek dość wysoki. Szczególnie dla zaawansowanych narciarzy sprawa okaże się bardzo prosta – zdecydowanie lepiej będzie zainwestować we własny sprzęt narciarski.

Wyprzedaż nart

Prawdziwą okazją jest skorzystanie z wyprzedaży na sprzęt narciarski. Szczególnie często oferują ją sklepy internetowe. Najlepszą okazją na promocyjny zakup nart jest szukanie modelu po sezonie narciarskim, bądź nieco starszych wersji nart, co nie znaczy gorszych. Korzystając z wyprzedaży zmniejszającej cenę nart nawet o 20% można trafić na naprawdę korzystną cenę zakupu sprzętu narciarskiego i cieszyć się z możliwości jazdy na własnych nartach, bez konieczności wypożyczenia sprzętu, co niekiedy może okazać się problematyczne i ponadto pochłaniające dużo cennego czasu podczas zimowego urlopu.

Szeroki wybór nart w promocyjnych cenach znajdziesz na stronie internetowego sklepu z nartami narty warszawa.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany