Rośliny mają na człowieka kojący wpływ. Od dawna wiadomo, że zieleń uspokaja i pomaga wyciszyć się po trudnym, stresującym dniu, jednak nie wystarczy pomalować ścian pokoju na ten kolor, by poczuć się lepiej. Kontakt z przyrodą pozwala oderwać się od rzeczywistości, uspokoić i skupić myśli oraz zrelaksować się, a także wspomaga walkę z bólem. Warto więc stworzyć w swoim domu czy mieszkaniu miejsce z roślinnością, które pozwoli nam ukoić myśli. Rośliny doniczkowe to świetny pomysł na balkon – dzięki takiemu zagospodarowaniu niewielkiej powierzchni zyskamy przyjemne miejsce, w którym miło będzie wypić kawę w ciepłe popołudnie.


Jakie rośliny na balkon?

Najważniejszą kwestią w wyborze roślin na balkon jest strona świata, na którą wychodzi. Od tego bowiem zależy, ile światła dociera tam w ciągu dnia, a co za tym idzie, jakie rośliny będą mogły rosnąć w danym miejscu.

  • strona południowa

To strona, która cały dzień otrzymuje wiele promieni słonecznych. Najlepszym wyborem będzie posadzenie w takim miejscu roślin światłolubnych, do których należą: begonie, astry chińskie, aksamitki, maciejka, groszek pachnący, pelargonie, surfinie, szałwia. Te kwiaty na balkon mocno nasłoneczniony będą najlepszym wyborem.

  • strona zachodnia

Po tej stronie panują warunki bardzo podobne do tych od występujących od południa. Tu także dociera wiele światła, a temperatura przez cały rok jest zrównoważona. Z tego względu dobrym pomysłem będzie posadzenie w tym miejscu roślin wieloletnich, choć właściwie wszystkie rodzaje upraw będą się tu dobrze czuć. Można wybrać rośliny lubiące nasłonecznienie, te same, które przyjmą się na balkonie od strony południowej. Należy pamiętać, że aby wieloletnie  kwiaty na balkon cieszyły oko przez wiele sezonów, trzeba je odpowiednio ochronić przed zimnem i śniegiem.

  • strona wschodnia

Na balkon położony od wschodu najsilniejsze promienie słoneczne docierają od rana do południa, natomiast po południu są już mocno rozproszone. Stwarza to doskonałe warunki dla roślin doniczkowych przez cały rok. Dlatego warto posadzić w tym miejscu rośliny wieloletnie i cieniolubne, które zimą należy dokładnie okrywać dla ochrony przed chłodem i śniegiem. Po stronie wschodniej można z powodzeniem uprawiać rośliny takie jak: niezapominajka, bluszcz, pierwiosnek, żurawka, stokrotka, fuksja.

  • strona północna

Na balkon znajdujący się po tej stronie w ciągu dnia dociera niewiele światła – jedynie wczesnym rankiem promienie słoneczne oświetlają balkon. Powoduje to, że temperatura w tym miejscu jest wyrównana, jednak z reguły niższa niż temperatura otoczenia. Z tego też powodu strona północna nie stwarza dobrych warunków dla kwiatów, które potrzebują słońca, by kwitnąć kolorowo i cieszyć oko pięknymi barwami płatków. Istnieją jednak gatunki, które doskonale czują się w miejscach mocno zacienionych. Są to: begonie, hortensje ogrodowe, dipladenię, trzykrotki Andersona, barwniki pospolite.

Dobrze urządzony balkon oraz odpowiednio dobrane rośliny balkonowe sprawią, że każde mieszkanie zyska dodatkowe miejsce idealne do relaksu i miłego spędzania wolnego czasu. By cieszyć oko cały sezon, należy jedynie określić, na jaką stronę świata wychodzi taras i biorąc pod uwagę warunki na nim panujące oraz ilość słońca docierającą tam każdego dnia zastanowić się, jakie kwiaty na balkon będą najbardziej odpowiednie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany