W przypadku uprawiania turystyki aktywnej – trekkingu czy wspinaczki – plecak to jedyna forma transportu ekwipunku potrzebnego do przetrwania. Jego odpowiedni i przemyślany wybór często determinuje komfort naszej wyprawy, a odpowiednia funkcjonalność pozwoli na zapakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy i wygodne użytkowanie w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Na jaki plecak warto się zdecydować, aby służył nam przez długie lata i w jaki sposób wykorzystywane są najnowsze technologie, aby jak najwyżej podnieść poziom komfortu każdego turysty podczas eskapady?

Jaki powinien być plecak ekspedycyjny?

Plecak ekspedycyjny musi łączyć w sobie funkcjonalność i wygodę. Jako najważniejszy element wycieczki każdego turysty, powinien być odpowiednio pojemny, trwały, odporny na najbardziej wymagające warunki atmosferyczne, a przede wszystkim wygodny – nie powodujący obtarć, zapewniający przepływ powietrza i odpowiednio rozmieszczający ciężar. Najlepsze plecaki to te, przystosowane do przenoszenia dużej ilości bagażu. Modele dla osób przemieszczających się w terenie mają stabilną, wytrzymałą konstrukcję, są wykonane z materiałów odpornych na dziurawienie się i rozdarcia (najczęściej wykonane są z kilku warstw).

Funkcjonalne plecaki umożliwiają dostęp do bagażu nie tylko od góry, poprzez otwarcie od klapy, ale także z bocznych stron – umieszczony tam zamek pozwala na komfortowy dostęp do wnętrza plecaka, a odpowiednie wyprofilowanie górnej klapy daje więcej miejsca i swobody w ruchach głowy, co jest szczególnie przydatne w przypadku noszenia kasku. Małe kieszonki pozwalają na schowanie podręcznych rzeczy oraz trzymanie ich w zasięgu ręki – takich jak mapy, nóż turystyczny czy woda.

Odpowiednio wykorzystany pas biodrowy stanowi natomiast miejsce na szpajerkę, wpięcie karabinka sprzętowego lub kieszeń z zamkiem. Nowoczesne systemy nośne zapewniają wysoki komfort i pełną kontrolę nad bagażem, grube dna zwiększają wytrzymałość, a doskonale wyprofilowane pasy zapewniają swobodę ruchów. Ponad 70l pojemności plecaka pozwala na całkowite zapakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy – ubrań, przyborów, jedzenia, apteczki i innych niezbędnych elementów. Warto także zwrócić uwagę na system wentylujący plecy i wysokiej jakości materiały użyte w produkcji. Profesjonalne plecaki zakupić można w większości sklepów specjalizujących się w sprzęcie turystycznym górskim, takim jak 8a.

Kilka słów o pakowaniu

W przypadku pakowania należy wykluczyć chaos i przypadek, spisać przemyślaną listę potrzebnych rzeczy, przeanalizowaną pod kątem długości podróży i jej specyfiki. Pakowanie powinno mieć określoną kolejność – w górnej części, blisko pleców, należy spakować najcięższe elementy – namiot, wodę, gaz. Dzięki temu środek ciężkości zostanie przesunięty bliżej, co zmniejszy wysiłek dźwigania. Ważna jest także równowaga – warto zadbać o to, żeby plecak się nie przechylał pod wpływem ciężaru. Ubrania i inne lekkie elementy powinny trafić na dół i przód plecaka. Śpiwór powinien znajdować się natomiast w dolnej części. Mówi się, że całość bagażu nie powinna ważyć więcej niż ¼ masy ciała osoby niosącej bagaż. Spróbuj tak skompletować ekwipunek, żeby zmieścić się w granicach odpowiedniej wagi.

Dodatkowe akcesoria

Akcesoria turystyczne mogą znacznie ułatwić pakowanie i komfort wyprawy. Warto doposażyć swój plecak w saszetkę lub organizer, zakupić dodatkowo bukłak na wodę czy pokrowiec przeciwdeszczowy. Troki i klamry umożliwią doczepienie dodatkowego bagażu, co może stanowić udogodnienie zarówno przed wyprawą, jak i w jej trakcie.

Więcej o plecakach i akcesoriach turystycznych:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany