Trawnik w ogrodzie to podstawa. Jest nie tylko elementem dekoracyjnym, tłem dla roślin i kwiatów, ale także miejscem rekreacji czy uprawiania sportu. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny jego rodzaj powinniśmy przemyśleć, jakie funkcje ma spełniać w naszym ogrodzie.


Trawnik z rolki czy wysiewany?

To pierwsza kwestia, jaką należy przemyśleć. Każda opcja ma oczywiście swoje wady i zalety. Trawnik tradycyjny (wysiewany) jest tańszą inwestycją, wymaga jednak większych nakładów pracy oraz odpowiedniego przygotowania podłoża. Na efekt “zielonego dywanu” trzeba czekać kilka miesięcy.

Trawnik z rolki wiąże się z większym nakładem finansowym, ale efekt pięknej trawy jest właściwie natychmiastowy (po 2 tygodniach można zacząć bez obaw z niego korzystać). Taki trawnik jest również niezwykle trwały, ma także minimalne wymagania glebowe.

Zakładanie trawnika – o czym warto wiedzieć?

Jeśli zdecydujemy się na trawnik wysiewany, należy przede wszystkim zakupić odpowiednią do naszych potrzeb mieszankę nasion (zgodnie z przeznaczeniem trawnika). Rozróżniamy trawniki typowo dekoracyjne, rekreacyjne i sportowe. Wcześniej trzeba także przygotować podłoże. Glebę musimy przekopać i oczyścić z chwastów, a następnie nawozić (nawozy wieloskładnikowe). Najlepszym terminem na siew jest okres wiosenno-letni. Można zdecydować się na siew ręczny (odpowiednią techniką), ale zdecydowanie lepiej jest skorzystać ze specjalnego siewnika.

Zakładanie trawnika z rolki jest dużo łatwiejsze. Wystarczy rozwinąć go na wcześniej przygotowanej glebie. Można przeprowadzać to od kwietnia do listopada, ponieważ darń w rolce jest bardzo odporna, nawet na przymrozki.

Pielęgnacja trawnika – najważniejsze czynności

  • Nawadnianie i nawożenie trawnika

Podstawą jest oczywiście regularne nawadnianie trawnika oraz jego nawożenie. Młody trawnik powinniśmy podlewać codziennie, aby rosnąca trawa mogła efektywnie się rozwijać. Pamiętajmy, żeby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Nawóz wieloskładnikowy najlepiej rozsypywać właśnie na wilgotnym trawniku.

  • Koszenie trawnika

Kolejny niezbędny krok w pielęgnacji trawnika to jego regularne koszenie (najlepiej co 7 dni). Powinniśmy zaopatrzyć się w dobrą kosiarkę elektryczną, najlepiej z koszem na ściętą trawę.

  • Wertykulacja trawnika

Jeśli na trawniku pojawią się zbite pędy i kłącza, to wówczas należy przeprowadzić jego wertykulację. Służy do tego specjalny wertykulator, który pozwala na nacięcie darni i usunięcie nagromadzonej warstwy filcu. Później trzeba jeszcze starannie wygrabić trawnik. Wertykulację trawnika powinno się przeprowadzać raz w roku.

  • Aeracja trawnika

Raz na rok, najlepiej jesienią, warto też przeprowadzić aerację, czyli napowietrzanie gleby. Wówczas dostarczymy tlen do korzeni trawy i będzie ona zdecydowanie lepiej rosła, przyjmowała wodę oraz nawozy odżywcze. Zabieg polega na wykonaniu otworów w podłożu specjalnymi narzędziami – aeratorami. Aeracja sprawia, że trawa staje się bardziej odporna, a także zwiększają się jej zdolności regeneracyjne.

Właściwie dobrany i odpowiednio pielęgnowany trawnik to ogromny atut każdego ogrodu. “Zielony dywan” to nie tylko ozdoba i tło dla roślin, ale także funkcjonalne miejsce, na którym możemy odpoczywać, a nawet uprawiać sport.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany