Chrapanie jest bardzo powszechnym problemem. Chrapią właściwie wszyscy. To zjawisko jest tak powszechne, że wiele osób bagatelizuje to schorzenie. Chrapanie jest chorobą, która powoduje dyskomfort nie tylko osób słyszących te charakterystyczne, utrudniające spanie dźwięki, ale jest niebezpieczna także dla samego chrapiącego. Poznaj kilka sposobów na chrapanie.


Dlaczego ludzie chrapią?

Bezpośrednią przyczyną chrapania są drgania, w jakie zostaje wprowadzone podniebienie miękkie podczas wdechu. W czasie snu mięśnie wiotczeją, dotyczy to także tych znajdujących się wewnątrz jamy ustnej. Tylna część gardła zaczyna zwisać i dotykać języka. To naturalne zjawisko, ponieważ zawsze zostaje szczelina, przez którą jesteśmy w stanie zrobić normalny wdech w czasie snu. Jednak w wyniku różnych czynników ta przerwa może zostać zasłonięta. Wtedy zrobienie wdechu staje się niemożliwe. Organizm człowieka radzi sobie z tym zjawiskiem pobudzając do pracy przeponę i mięśnie oddechowe klatki piersiowej. Niewielkie przerwy w oddychaniu podczas snu są normalnym zjawiskiem, ale gdy ich częstotliwość sięga 10 w ciągu godziny mamy do czynienia z zespołem bezdechu sennego.

Przyczyny chrapania

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować chrapanie. Często ten problem pojawia się u osób ze skrzywioną przegrodą nosową, polipem zmniejszającym światło jednej z dziurek lub obrzękiem śluzówki nosa w wyniku alergii lub przeziębienia. Chrapanie może powodować utrudniony przepływ powietrza przez gardło spowodowany przerostem migdałków podniebiennych lub gardłowego. W wibracje może wpadać także przerośnięty języczek. Przyczyną zwężonej szczeliny może być też wydłużone podniebienie miękkie. Jeżeli chcemy skutecznie wyeliminować ten problem to konieczne będzie rozpoznanie jego przyczyn.

Bezdech senny

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem chrapania jest obturacyjny bezdech senny. To stan pojawiający się, gdy zwiotczałe mięśnie całkowicie zamkną drogi oddechowe podczas wdechu. Ilość dwutlenku węgla we krwi wzrasta i ośrodkowy układ nerwowy pobudza mięśnie oddechowe. Jednak jeżeli ta sytuacja powtarza się często i regularnie może dojść do niedotlenienia tkanek. Osoby cierpiące na bezdech senny narzekają na chroniczne zmęczenie i senność w ciągu dnia. Niedotlenienie sprawia, że nie są w stanie zregenerować się w trakcie snu, co przekłada się na ogólne złe samopoczucie.

Sposoby na chrapanie

Pierwszym etapem leczenia chrapanie jest rozpoznanie jego przyczyny. Istnieje wiele sprayów na chrapanie i tabletek, które mają za zadanie doraźnie nawilżyć śluzówkę i ułatwić przepływ powietrza. Ten problem często pojawia się u osób cierpiących na otyłość i znika wraz ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. Można trwale rozwiązać problem zwisających mięśni gardła za pomocą lasera.

Zabieg NightLase, dzięki zastosowaniu promieniowania lasera Er:YAG o delikatnym, powierzchownym działaniu, zmniejsza występowanie bezdechów oraz amplitudę chrapania. Do zabiegu nie jest wymagane żadne znieczulenie. W czasie zabiegów NightLase światło lasera podgrzewa tkankę, powodując kontrakcję kolagenu oraz pobudzenie procesu syntezy nowych włókien kolagenowych co w konsekwencji doprowadza do poprawienia sprężystości i usztywnienia tkanki – zapewniają eksperci z Kliniki Laseroterapii Lasermed.

Chrapanie to problem, którego nie warto lekceważyć. Nieleczone może prowadzić do pogorszenia samopoczucia i chronicznego zmęczenia. Poznanie przyczyn tego zjawiska i wyeliminowanie ich ze swojego życia może realnie podnieść jego jakość.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany